مقالات

تفاوت شیشه تک جداره و دوجداره

تفاوت شیشه تک جداره و دوجداره

همانطور که در بسیاری از مقالات دیگر از دکوپارت۱ نیز اشاره کردیم، یکی از بهترین و ساده ترین روش‌ها برای جداسازی و بخش بندی بخش‌های مختلف خانه‌ها و ادارات، استفاده از پارتیشن‌های شیشه ای است. این پارتیشن‌ها به دلیل داشتن مقاومت نسبی مناسب، و فراهم کردن فضایی مناسب برای نظارت کردن بر افراد درون پارتیشن‌ها، به یکی از معروف ترین و پرفروش ترین نوع پارتیشن‌ها تبدیل شده اند.

حال، در این میان هنوز یک دوراهی باقی مانده است. دو مورد از پرکاربردترین نوع این پارتیشن‌های شیشه ای، شیشه‌های تک جداره و یا دوجداره هستند. از میان این دو نوع شیشه‌ها، معمولا افراد نمی‌توانند به درستی شیشه مناسب فضای خود را انتخاب کرده و بنابراین معمولا در خرید خود دچار اشتباه می‌شوند.

اگر شما نیز هنوز دو به شک هستید که استفاده از پارتیشن تک جداره بهتر است یا دوجداره، در این مقاله از وب سایت دکوپارت۱ با ما همراه شوید تا به طور دقیق و حرفه ای تری به بررسی هر دوی این شیشه‌ها، و تفاوت میان آن‌ها بپردازیم.

شیشه تک جداره چیست

شیشه‌های تک جداره نوعی از شیشه‌ها هستند که از یک ورق شیشه تشکیل شده است و بدون هرگونه لایه یا پوشش اضافی است. از این نوع شیشه‌ها بیشتر در پنجره‌ها، درها و پارتیشن‌های شیشه ای خانگی استفاده می‌شود. البته که استفاده از این نوع شیشه‌ها برای بخش بندی ادارات نیز هیچ ایرادی ندارد. شیشه‌های تک جداره نسبتا ارزان هستند و به راحتی نصب می‌شوند.

از مهم ترین ویژگی‌ های شیشه تک جداره می‌توان به گرم نگه داشتن فضای داخلی ساختمان در فصل‌های سرد سال، و داشتن نفوذپذیری نسبتا مناسب اشاره کرد.

مزایا و معایب شیشه تک جداره

مزایا:

 • نصب آسان
 • سبک بودن
 • ارزان بودن

معایب:

 • مقاومت کم در برابر ضربه
 • افزایش اتلاف انرژی
 • نفوذ راحت تر صدا به درون پارتیشن

شیشه دو جداره چیست

نوعی دیگر از شیشه‌های موجود در بازار، شیشه‌های دوجداره هستند. این شیشه‌ها از دو لایه شیشه تشکیل شده است که بین آنها هوا یا گاز بی اثر قرار داده شده است. دو لایه این شیشه توسط یک اسپیسر که معمولاً از پلاستیک یا فلز ساخته شده است به هم متصل می‌شوند و با درزگیر مخصوص مهر و موم می‌شوند. هوا یا گاز بی اثر بین دو جداره شیشه به کاهش میزان حرارتی که از بیرون به داخل ساختمان منتقل می‌شود کمک می‌کند. از پارتیشن شیشه‌ ای دو جداره اغلب در ساخت خانه‌های مدرن، پارتیشن بندی ادارات و ساختمان‌های دیگر استفاده می‌شود.

مطالعه :  گلخانه شیشه ای

از مهم ترین ویژگی‌ های شیشه دو جداره می‌توان به قطور بودن شیشه این پارتیشن‌ها، و داشتن امنیت بالاتر نسبت به شیشه‌های تک جداره اشاره کرد.

مزایا و معایب شیشه دو جداره

مزایا:

 • جلوگیری از هدر رفت انرژی
 • افزایش مقاومت شیشه
 • جلوگیری از انتقال گرما و صدا به درون و یا خارج شیشه‌ها

معایب:

 • نصب دشوار تر
 • هزینه خرید و اتصال بالاتر

تفاوت پارتیشن شیشه ای تک جداره و دو جداره

برای آن که بتوانیم یک مقایسه حرفه ای و درست از تفاوت میان پارتیشن‌ شیشه ای تک جداره و دو جداره داشته باشیم، نیاز داریم تا آن‌ها را از دسته بندی‌های متفاوتی مقایسه کنیم:

تفاوت در ساختار:

اصلی ترین تفاوت میان شیشه‌های تک جداره و دوجداره، تفاوت ساختاری میان آنان است. به طور کلی، ساختار شیشه‌های تک جداره صرفا شامل یک جداره شیشه و گاها یک قاب محافظ است. این در حالی است که در ساختار پارتیشن‌های دوجداره، دو لایه شیشه قرار داشته که در میان این دو شیشه، گازهای نجیب و یا هوای عادی وجود دارد. همچنین، برای نگه داشتن دو شیشه در کنار یکدیگر، از نوعی بست خاص استفاده می‌شود.

تفاوت در کاربرد:

از نگاه کاربردی نیز، به طور معمول از شیشه‌های دو جداره در ادارات و کارخانه‌جات استفاده شده، و از شیشه‌های تک جداره نیز برای تزئین و بخش بندی خانه‌ها استفاده می‌شود.

تفاوت در جنس:

به طور کلی، تفاوت خاصی در مقایسه میان جنس شیشه تک جداره و دو جداره دیده نمی‌شود. اگرچه در برخی از اوقات، جنس شیشه‌های به کار رفته در شیشه‌های تک جداره یا دوجداره می‌تواند مات و یا شیشه سکوریت باشد.

تفاوت در عایق صدا:

بدون شک، و همانطور که حدس می‌زنید، میزان عایق بودن شیشه‌های دوجداره در برابر صدا بسیار بیشتر از شیشه‌های تک جداره است. به همین منظور، از این شیشه‌ها بیشتر برای ادارات و کارخانه‌جات استفاده می‌شود.

تفاوت در قیمت:

به دلیل دو برابر بودن حجم شیشه، و بیشتر بودن تعداد اتصالات موجود در پارتیشن‌ شیشه ای دوجداره، طبیعتا قیمت آن‌ها بیشتر از شیشه‌های تک جداره است.

جمع بندی

هنگامی‌که صحبت از پارتیشن‌ها می‌شود، یکی از مهمترین تصمیماتی که وجود دارد این است که کدام یک از شیشه‌های تک جداره یا دوجداره بهترین هستند. به طور کلی، این که کدام مورد از شیشه‌ها مناسب شما هستند، کاملا بستگی به هدف و نیاز شما دارد و بنابراین نمی‌توان یک نوع از شیشه‌ها را به عنوان بهترین مدل انتخاب کرد.

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی تفاوت‌های کلیدی بین شیشه‌های تک جداره و شیشه‌های دوجداره شما را در گرفتن یک تصمیم درست و مناسب بیشتر راهنمایی کنیم.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید