مقالات

شیشه سندبلاست چیست

decopart1 -شیشه سندبلاست چیست- blog

شیشه سندبلاست چیست چه کاربردی دارد

شیشه‌ های سندبلاست نوعی از شیشه‌ ها هستند که با فرایند مات شدن شیشه شناخته می‌ شوند. در فرایند مات شدن شیشه، پرتاب ساینده‌ های معدنی یا پایه خاک با شتاب بالا بر روی سطح قطعه صورت می‌ گیرد. در‌واقع با استفاده از عمل سندبلاست، شیشه‌ های سندبلاست مات می‌ شوند.

ماسه‌ ای خاص برای سندبلاست کردن شیشه‌ ها به کار می‌ رود. این ماسه با شتاب و فشار زیاد بر روی شیشه پاشیده می‌ شود. کار پاشیدن ماسه به شیشه را کمپرسورهای هوای مخصوص انجام می‌ دهند. در یک اصطلاح حرفه‌ ای، مجموعه این عمل‌ ها را بلاست کردن می‌ گویند.

درجه ماتی شیشه به مدت زمان فرایند بلاست کردن و همچنین میزان شتاب و فشار پاشیدن ماسه‌ ها بستگی دارد. در واقع درجه ماتی شیشه با مدت زمان عمل بلاست کردن و میزان فشار پاشیدن ماسه رابطه مستقیم دارد؛ یعنی هر‌چه عمل بلاست کردن طولانی‌ تر باشد و فشار وارد شده برای پاشیدن ماسه بیشتر باشد، درجه ماتی شیشه نیز افزایش می‌ یابد.

استنسیل جهت طراحی و ایجاد طرح‌ های شیشه سندبلاست به کار می‌ رود. با استفاده از استنسیل امکان ایجاد طرح‌ سندبلاست شیشه و همچنین ثبت نقش‌های مختلف روی شیشه‌ های سندبلاست وجود دارد.

از شیشه های سندبلاست در جایی استفاده می شود که فضای داخلی نباید دیده شود. می توان از انواع مدل شیشه های سندبلاست با طرح ها و نقش های متنوع برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخل محیط استفاده کرد.

بهترین انتخاب برای چاپ برند روی شیشه ها از سوی شرکت ها، استفاده از شیشه های سندبلاست است. در بسیاری از محوطه‌ های کاری نیز جهت جداسازی فضای کار مربوط به کارکنان، از شیشه سند بلاست شده بهره می گیرند.

شیشه سندبلاست شده را می توان به عنوان پارتیشن شیشه ای دوجداره نیز به کار برد. همچنین این شیشه ها در واحد های مسکونی نیز  استفاده شده و جهت استفاده در محیط هایی نظیر حمام، آشپزخانه و دستشویی مناسب هستند.

ساخت شیشه سند بلاست چگونه است

پیش از این به پرسش “سند بلاست شیشه چیست؟” پاسخ دادیم. اما در پاسخ به این سوال که تولید شیشه سندبلاست چگونه است، باید گفت فرایند سندبلاست شیشه با پاشش شتاب دار ساینده‌هایی از جنس شن و ماسه و یا ریز ذرات مصنوعی بر روی سطح شیشه صورت می‌گیرد. این پاشش را جریان هوا یا بخار انجام می دهد.

عمل پاشش ماسه سبب ساییده شدن لایه نازکی از روی شیشه شده و در نتیجه قسمت‌های مورد نظر شیشه مات خواهد شد. فرایند ساخت شیشه سند بلاست و مات کردن شیشه را می توان تنها بر روی قسمت های خاصی از شیشه و یا تمام شیشه اعمال کرد.

مطالعه :  نحوه نگهداری از پارتیشن اداری

نکته جالب توجه در رابطه با سند بلاست روی شیشه این است که می توان آنها را به صورت رنگی تولید کرد. شاید برای شما هم سوال باشد که شیشه سند بلاست رنگی چیست؟ شیشه های سندبلاست رنگی همان شیشه های مات شده هستند که در فرایند تولید رنگ های مخصوصی به آنها اضافه می شود. این رنگ ممکن است طبق سفارش مشتری افزوده شود.

انواع شیشه سند بلاست

شیشه تمام مات:

این نوع شیشه ها داخل اتاق سندبلاست قرار می‌ گیرند و عملیات پاشش آنها توسط اپراتور مربوطه و دستگاه سندبلاست شیشه صورت می‌ گیرد.

شیشه سندبلاست طرح لوگو:

ابتدا مشتریان طرح و لوگو دلخواه خود که می خواهند روی شیشه اجرا شود را برای شرکت ارسال می کنند. سپس ترسیم شکل اولیه در نرم‌ افزار صورت گرفته و ابعاد آن به تایید مشتری می رسد. پس از آن با دستگاه پلات روی کاغذ مخصوص چسب‌ دار روی شیشه چسب نقش می بندد.

شیشه های راه مات:

این نوع شیشه سند بلاست نوعی طراحی روی شیشه است که نقش‌ بندی آن به صورت خطوط منظم عمودی و افقی و یا شطرنجی بر روی شیشه صورت می‌ گیرد. خطوط نقش بسته شده می توانند مات و یا شفاف باشند.

معایب و مزایای شیشه سند بلاست

عمل سندبلاست بر روی هر نوع شیشه‌ ای قابل اجراست و به شیشه خاصی نیاز نیست‌. شیشه های سندبلاست از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند و امکان پیاده‌سازی هر نقش و طرحی روی آنها ممکن است. این شیشه‌ ها در صورت پوشانده شدن با لایه ای از لمینت، سکوریت شده و در برابر ضربه از خود مقاومت نشان می دهند. همچنین عمل سندبلاست ظاهری سه بعدی و زیبا روی شیشه ایجاد می کند.

در مقابل این مزایا، معایب اندکی نیز مشاهده می‌شود. فرایند سندبلاست وقت گیر است و سفارش مشتریان به صورت فوری به دست آنان نمی رسد. همچنین محدودیت هایی که در دیدن محیط داخلی ایجاد می کند از نظر افراد بیرونی ممکن است اذیت کننده باشد.

جمع بندی

فرایند مات کردن شیشه را سندبلاست شیشه می گویند. تاریخچه شیشه سند بلاست به سال ۱۸۷۰ و در زمان اختراع کمپرسور توسط دانشمند فیلادلفیایی برمی گردد. از آن زمان کاربرد کمپرسورها در صنایع مختلف به خصوص سند بلاست کردن شیشه گسترش یافت.

انواع شیشه های سندبلاست شامل تمام مات، طرح لوگو و شیشه راه مات می شود. این شیشه ها در زمینه های گوناگون به خصوص بخش های مختلف ساختمان های مسکونی به کار می روند.

در این محتوای ارائه شده توسط شرکت دکوپارت۱ (مرکز فروش و نصب انواع پارتیشن شیشه ای در ایران) ، مزایا و معایب این شیشه ها را مورد بررسی قرار دادیم. استفاده از این شیشه از جوانب مختلف مفید و موثر است و به همین دلیل کاربرد انواع شیشه سند بلاست جدید روز به روز افزایش می‌ یابد.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید