مقالات

شیشه هوشمند و انواع آن

شیشه هوشمند و انواع آن

کاربرد شیشه ها به‌عنوان نمای شفاف در هر جایی بارز است. همین شیشه ها عامل وجود بسیاری از شاهکارهای هنری زیبا و دیدنی دنیا هستند. امروزه با توجه به اهمیت شیشه ها، سیر تکاملی قابل توجهی را در تکنولوژی شیشه هوشمند شاهد هستیم و پیشرفت ها در زمینه تولید انواع شیشه هوشمند روز به روز با سرعت چشمگیری ارتقا می یابند.

به عنوان یک نمونه برای اثبات پیشرفت های صورت گرفته در تولید شیشه، می توان به نسل پیشرفته شیشه ها یعنی شیشه های هوشمند اشاره کرد. شیشه های هوشمند به واسطه ویژگی های جذاب که دارند بسیار مورد استقبال و توجه کاربران قرار گرفته اند.

در این مطلب به بررسی شیشه های هوشمند، انواع، کاربرد، مزایا و معایب آنها می پردازیم. مطالب ارائه شده در درک اهمیت شیشه های هوشمند به شما کمک می کند.

شیشه هوشمند چیست

شیشه های هوشمند چیست؟ شیشه های هوشمند نوعی پیشرفته از شیشه ها هستند که جریان برق آنها را مات یا روشن می سازد. در واقع برق شیشه هوشمند در تعیین درجه مات بودن شیشه نقش دارد. در شیشه های هوشمند امکان تنظیم دستی میزان جذب نور وجود دارد و شما می توانید تغییر حالت شفاف به تیره در این شیشه ها را تنها با فشردن یک کلید انجام دهید. جریان الکتریسیته واکنش شیشه های هوشمند را به دنبال دارد و در نهایت خصوصیات فیزیکی شیشه از طریق تغییرات شیمیایی، تغییر می یابد.

تا پیش از وجود شیشه های اسمارت، منشأ اصلی هدر رفت هوای ساختمان را شیشه های ساختمانی می دانستند و جهت پیشگیری از مصرف انرژی نیز برخی روش های سنتی مانند  درزگیر و چسب شیشه را به کار می بردند. رفته رفته شیشه های نوع یو پی‌وی‌سی و دوجداره رایج شدند و برای صرفه جویی در مصرف انرژی به کار می رفتند. این شیشه ها نیز معایبی داشتند که مهمترین آنها عدم پیشگیری از تابش نور خورشید در تابستان و نفوذ گرما به داخل ساختمان بود. این مشکلات زمانی رفع شد که شیشه‌های هوشمند پا به عرصه گذاشتند. این شیشه ها با امکان تغییر رنگ، مانع از ورود نور خورشید به داخل می شدند.

نوعی از این شیشه ها، شیشه های آفتاب‌گیر هستند که ساخت و عرضه آنها به بازار برای نخستین بار توسط یک کمپانی در کشور آمریکا صورت گرفت. نکته جالب توجه این است که محدودیتی در استفاده از این شیشه ها وجود ندارد و آنها بیشتر در اماکن عمومی به کار می روند. در ادامه انواع شیشه های هوشمند را بررسی می کنیم.

مطالعه :  گلخانه شیشه ای

انواع شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند، انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

شیشه های هوشمند پنجره

شیشه هوشمند پنجره

بخش اعظم کاربرد شیشه های هوشمند اغلب در پنجره مشاهده می شود؛ زیرا پنجره‌ ها دارای بیشترین کنتاکت با محیط بیرون هستند و در ساختمان از بیشترین مسیر انتقال نور برخوردارند. روش های مختلفی در ساخت این شیشه ها پنجره به کار می‌ رود. یکی از این روش ها شیشه های هوشمند‌ الکتروکروماتیک است.

شیشه های هوشمند آفتاب گیر

شیشه های هوشمند آفتاب گیر

نوعی از شیشه های اسمارت که نور خورشید کمتری دریافت می کنند، شیشه های آفتاب‌گیر هستند. فناوری نانو یا فناوری ترموکرومیک روش عملکرد شیشه های آفتاب‌گیر را تنظیم می کنند.

در رابطه با نحوه عملکرد شیشه های آفتاب‌ گیر باید گفت که ساختمان به میزان کافی نور دریافت کرده، ولی شیشه‌ ها از جذب گرمای خورشید جلوگیری می کنند. از سوی دیگر گرمایی که از نور آفتاب ناشی می شود از نوعی عایق‌ بندی برخوردار است.

کاربرد شیشه هوشمند

همانطور که گفته شد استفاده از این شیشه ها محدودیتی ندارد و می توان گفت در اکثر مراکز عمومی به کار می روند. با این حال کاربرد این شیشه ها در منازل هنوز چندان فراگیر نشده است و تنها می توان در خانه های هوشمند آن ها را مشاهده کرد. کاربرد آن ها به شرح زیر می باشد:

  • سالن‌ های کنفرانس
  • استخرها
  • پارتیشن ها
  • موزه ها
  • نماهای تجاری
  • باشگاه ها

نوع استفاده این مراکز، نحوه بهره گیری از انواع شیشه های آفتاب‌گیر را تعیین می کند.

معایب و مزایا شیشه هوشمند

در رابطه با مهم ترین مزایای شیشه هوشمند صنعتی می توان به مواردی از قبیل طول عمر بالا، کاربری آسان، حفظ حریم خصوصی، عدم خرد شوندگی شیشه، سازگاری و تغییر حالت فوری اشاره کرد. تکنولوژی این نوع از شیشه ها بسیار مدرن است و کارایی بالایی دارد. علاوه بر این شیشه هوشمند خود تمیز شونده است و کار را تا جای ممکن برای کاربران آسان می سازد.

در رابطه با معایب شیشه اسمارت هوشمند نیز می توان از قیمت این شیشه ها سخن گفت. با توجه به نحوه ساخت شیشه هوشمند و استفاده از فیلم‌ های هوشمند، مواد اولیه بالا و حساسیت بسیار این شیشه‌ ها، قیمت آنها نسبتا بالاست و با بودجه های پایین قابل تهیه نیست.

جمع بندی

شیشه های هوشمند نوعی پیشرفته از شیشه ها هستند که در این مطلب ارائه شده از سوی مجموعه دکوپارت۱ (مرکز خرید پارتیشن شیشه ای) به آن پرداخته شد. کاربردهای متنوع و مزایای فراوان این شیشه ها سبب شده است تا روز به روز محبوب تر شده و بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرند. به همین جهت تقاضا کنندگان شیشه های اسمارت در نقاط مختلف جهان افزایش یافته و شیشه هوشمند صادراتی با کیفیت بالا از مراکز تولیدی برای تقاضا کنندگان در نقاط مختلف ارسال می شود.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید