مقالات

طراحی فضای باز با پارتیشن

decopart1 -طراحی فضای باز با پارتیشن- blog

 معمولا وقتی بحث بر سر استفاده از پارتیشن‌ها برای طراحی فضا می‌شود، تصور افراد این است که از این پارتیشن‌ها صرفا برای طراحی فضاهای داخلی استفاده می‌شود. این در حالی است که بسیاری از پارتیشن‌ها طوری طراحی و ساخته شده اند که شما می‌توانید از آن‌ها برای طراحی و جداسازی فضاهای بازی و بدون سقف مانند حیاط‌ها استفاده کنید.

پارتیشن فضای باز، نوعی از پارتیشن بوده که معمولا مقاومت بیشتری داشته و بنابراین به راحتی می‌توانید از آن برای طراحی فضای باز مورد نظر خود استفاده کنید. اما برای این که بتوانیم به طور کامل و به درستی از این پارتیشن‌ها، باید ابتدا با یک سری از ویژگی‌های طراحی فضای خارجی بیشتر آشنا شده تا بتوانیم به هدف خود برسیم.

در این مقاله از وب سایت دکوپارت۱ قصد داریم تا با بررسی کاربرد پارتیشن‌های فضای باز و مزیت آن‌ها، شما را در داشتن یک طراحی فضای بیرونی ساختمان و یا ساختمان مناسب راهنمایی کنیم.

ویژگی‌های طراحی فضای خارجی

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، برای اینکه بتوانیم به درستی از این پارتیشن‌ها استفاده کنیم و پارتیشن مناسب فضای خود را پیدا کنیم، باید ابتدا با یک سری از ویژگی‌های طراحی فضای خارجی بیشتر آشنا شویم:

 • در فضاهای خارجی روباز، به دلیل احتمال باد و باران، مقاومت این پارتیشن‌ها باید به قدری باشد که به راحتی خراب نشوند. البته برخی از پارتیشن‌ها هستند که قابل نصب و جداسازی راحت هستند و بنابراین لازم نیست نگران این مورد باشید.
 • همچنین، در صورت دائمی‌بودن این پارتیشن‌ها، بحث ضد آب بودن آن‌ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • معمولا، و در هنگام طراحی فضاهای خارجی، بحث پوشش کامل و یا حدودی بخش‌های مختلف نیز دارای اهمیت است. این که از کدام روش استفاده کنید کاملا بستگی به خودتان دارد.

کاربرد پارتیشن‌های فضای باز

از مهم ترین کاربردهای پارتیشن‌های فضاهای باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقسیم فضا در بالکن و پنت‌هاوس
 • تقسیم فضا در باغ‌ها ( مثلا به عنوان آلاچیق )
 • پارتیشن بندی مکان‌های تفریحی مختلف
 • طراحی فضای بیرونی ساختمان

مزیت‌ های پارتیشن‌ های فضای باز

قبل از آن که به بررسی انواع پارتیشن فضای باز برسیم، باید با مزیت آن‌ها نسبت به روش‌های دیگر نیز بیشتر آشنا شویم. از مهم ترین مزیت‌های پارتیشن‌های فضای باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه اجرای کمتر از دیوار کشی
 • قابلیت جا به جایی
 • امکان تغییر راحت دکور
 • تنوع رنگی و طرحی بسیار بالا
مطالعه :  نحوه نگهداری از پارتیشن اداری

آیا می‌ توان از پارتیشن شیشه ای برای فضای باز استفاده کرد

معمولا یکی از متداول ترین سوالاتی که از ما در مورد پارتیشن‌ها پرسیده می‌شود، بحث استفاده از پارتیشن‌های شیشه ای برای طراحی فضای باز است. به طور کلی، پارتیشن‌ شیشه ای، نوعی از پارتیشن‌های بوده که حریم خصوصی مناسبی نداشته و از آن بیشتر برای ایجاد زیبایی در طراحی استفاده می‌شود. همچنین، بحث مقاومت پایین این شیشه‌ها نسبت به دیگر انواع شیشه‌ها موضوعی است که نمی‌توان به راحتی از آن گذر کرد.

بنابراین، معمولا کم پیش می‌آید که افراد از ما درخواست کنند تا از پارتیشن‌های شیشه ای برای طراحی فضای باز آن‌ها استفاده کنیم. البته در برخی اوقات نیز استثناهایی نیز وجود دارد. به طور مثال، در برخی از شرایط خاص، می‌توان از شیشه‌هایی بسیار مقاوم، نشکن، و شیشه سکوریت استفاده کرد تا به چالش خاصی برخورد نکنیم.

انواع پارتیشن فضای باز

پارتیشن‌های فضای باز در حالات و اندازه‌ها و جنس‌های مختلفی عرضه می‌شوند که در این بخش به بررسی مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم:

پارتیشن‌های چوبی:

یکی از پرفروش ترین و پرکاربردترین انواع پارتیشن‌های فضای باز بوده که به دلیل سبک بودن و قابلیت جابجایی و نصب بسیار ساده، طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. از آنجایی که استفاده از این پارتیشن‌ها امکان پوسیده شدن آن‌ها را به دنبال دارد، معمولا بر روی آن‌ها از پوشش خاصی استفاده می‌شود که جلوی این امر را بگیرد. البته در صورت تمایل، می‌توانید از پارتیشن‌هایی چوبی با قابلیت جابجایی نیز استفاده کنید.

پارتیشن‌های فلزی:

مقاوم ترین نوع پارتیشن‌های فضای باز بوده که در برابر تمامی‌ضربات و تغییرات جوی مقاوم بوده و تنها با کمک یک لایه مقاوم، در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم می‌شوند. در صورت استفاده از فولاد زنگ نزن، حتی دیگر نیازی به یک لایه پوشش نیز نمی‌باشد. از این پارتیشن‌ها یا به صورت کاملا پوشیده و یا به صورت توری استفاده می‌شود.

طراحی فضای باز با کمک پارتیشن‌های شیشه ای:

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، استفاده پارتیشن‌های شیشه ای ناممکن نیست ولی معمولا استفاده نمی‌شود، مگر در موارد خاص.

پارتیشن پلاستیکی:

بله درست خوانده اید! پارتیشن‌های پلاستیکی، نوعی از پارتیشن‌ها بوده که معمولا در آن‌ها از مواد نانو نیز استفاده شده است و دارای زیبایی و مقاومت نسبتا بالایی هستند.

بهترین پارتیشن برای فضای باز کدام است

همانطور که احتمالا تا کنون نیز حدس زده باشید، هر نوع پارتیشن دارای نوعی خاص از ویژگی‌ها بوده و هر کدام از آن‌ها مکمل یکدیگر هستند. بنابراین، به طور کلی نمی‌توانیم یک نوعی از پارتیشن خاص را به عنوان بهترین پارتیشن فضای باز در نظر بگیریم.

اما، بر اساس تجربه، معمولا متداول ترین و پرفروش ترین نوع پارتیشن‌های فضای باز، پارتیشن‌های چوبی و یا پارتیشن‌های فلزی هستند چون تا حد زیادی می‌توانند نیاز ما را برطرف کرده و ما را به هدف خود برسانند.

جمع بندی

در این مقاله از وب سایت دکوپارت۱، سعی کردیم تا با بررسی همه چیز در مورد طراحی فضای باز و پارتیشن فضای باز، شما را در داشتن فضای بازی زیبا و بی نقص بیشتر راهنمایی کنیم.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید