مقالات

کاربرد انواع هندریل

decopart1 -کاربرد انواع هندریل- blog

هنگامی‌که قصد ساخت و ساز و یا انجام فعالیت‌های عمرانی را دارید، همیشه و همیشه باید بحث امنیت ساکنان آن ساختمان را نیز در نظر بگیرید چرا که حتی در صورت زیبا و شکیل بودن ساختمان، بدون وجود امنیت در ساختمان، ساکنان آن احساس راحتی و آرامشی نخواهند داشت. در اینجا صحبت از کاربرد هندریل به میان می آید.

یکی از بهترین و زیباترین راه‌ها برای افزایش زیبایی و ایجاد حفاظی ایمن در ساختمان‌ها، استفاده از هندریل‌ها است. هندریل‌ها، علاوه بر زیبایی بخشیدن به خانه و ساختمان مورد نظر شما، دارای کاربردهای بسیاری بوده و مشتریان زیادی را به سمت و سوی خود جلب کرده اند.

اگر شما نیز هنوز با هندریل‌ها و انواع آن‌ها آشنایی کافی را ندارید، در این بخش از وب سایت دکوپارت۱ (نصاب پارتیشن شیشه ای) قصد داریم تا با بررسی هندریل‌ها و کاربرد آن‌ها، شما را با این قطعه بسیار مهم در ساختمان‌ها و کارخانه‌های بزرگ بیشتر آشنا کنیم.

هندریل چیست و چه کاربردی دارد

هندریل، وسیله ای است بسیار مهم در ساختمان‌ها و کارخانه‌ها، که با نام‌های دستگیره، دست انداز، دَستک یا دستگرد نیز شناخته می‌شوند. به طور معمول، این وسیله دارای تعدای میله به صورت افقی و عمودی شکل است که روی بخش‌های کناری راه پله‌ها سوار می‌گردد تا افراد هنگام ایستادن کنار لبه سطوح، به آن تکیه کرده و آن را با دست بگیرند یا در زمان استفاده از راه پله و سطوح شیب دار به عنوان تکیه‌ گاه مناسبی برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها باشد.

مهم ترین کاربرد انواع هندریل شامل موارد زیر است:

 • زیبا تر کردن اطراف و کناره‌های راه پله‌ها
 • استفاده در کنار پل‌ها
 • جلوگیری از سقوط افراد از لبه پرتگاه‌ها
 • جلوگیری از سقوط اجسام در صورت بروز خطر
 • کنار پایه‌های فلورسنتی
 • ایجاد زیبایی در دور تا دور پشت بام‌ها
 • کاهش سرعت باد هنگام برخورد با هندریل‌ها(مخصوصا هندریل‌های شیشه ای)

انواع هندریل

تنوع هندریل‌های موجود در بازار بسیار زیاد بوده و هر کدام از آن‌ها برای یک هدف خاص طراحی و تعبیه شده اند. در این بخش به بررسی ویژگی انواع هندریل و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم:

هندریل تاپ ریل:

نوعی از هندریل است که دقیقا بالای شیشه قرار می‌گیرد.

هندریل آهنی(فرفورژه):

میله‌های آن از جنس آهن فرفورژه بوده و مقاومت کمتری نسبت به هندریل فولادی دارد.

مطالعه :  معروف ترین ساختمان های شیشه ای جهان

هندریل براکتی:

نوعی از هندریل است که به شکل لوله ای بوده و از برخی از انواع آن‌ها در ساختمان‌های مسکونی نیز استفاده می‌شود.

هندریل فولادی:

هندریلی از جنس فولاد زنگ نزن بوده که مقاومت بسیار بالایی دارد. از این نوع هندریل‌ها بیشتر در کارخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

هندریل‌های شیشه ای:

از آنجایی که تنوع هندریل‌های شیشه ای بسیار بالاست، پیشنهاد می‌شود قبل از خرید آن‌ها حتما با افراد خبره در این زمینه مشورت داشته باشید:

 • هندریل شیشه ای فیکس پوینت
 • هندریل شیشه ای اکسپوز
 • هندریل شیشه ای دفنی
 • هندریل شیشه ای اس
 • هندریل شیشه ای هنزا

پوشش هندریل چیست

بعد از گذشت مدتی از نصب و راه اندازی هندریل‌ها، این امکان وجود دارد که هندریل شما با قرار گرفتن در معرض تغییرات جوی و یا ضربات مداوم، دچار آسیب دیدگی و یا زنگ زدگی شود. پوشش هندریل، نوعی پوشش با انواع متفاوت بوده که وظیفه حفاظت از میله‌های به کار رفته در هندریل را داشته و از میله‌های آهنی و یا فولادی در برابر ضربات و یا دیگر آسیب‌ها جلوگیری می‌کند

مهم ترین انواع  پوشش هندریل

پوشش رنگ صنعتی:

همان رنگ‌های صنعتی و معمولی در صنعت هستند که برای بسیاری از اجسام دیگر نیز قابل استفاده هستند. میزان طول عمر این پوشش نسبت به پوشش گالوانیزه گرم کمتر بوده و مقاومت کمتری دارد. به طور معمول، در یک شرایط عادی، پوشش رنگ صنعتی می‌تواند طول عمری بین ۵ الی ۱۰ سال را داشته باشد. همچنین، هنگامی‌که رنگ هندریل شما ضعیف تر شود، می‌تواند به راحتی دوباره بر روی آن رنگ اضافه کنید؛ اما این موضوع در مورد رنگ گالوانیزه گرم صادق نیست و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

پوشش گالوانیزه گرم:

نوعی بسیار مقاوم تر از پوشش‌های معمولی بوده و در برابر ضربات و یا تغییرات جوی نیز دارای مقاومت ویژه ای هستند. به طور کلی، پوشش گالوانیزه گرم طول عمری حدود ۲۵ الی ۳۰ سال دارد که بعد از این مدت احتیاج به تعویض سازه می‌باشد. بنابراین، با این که مقاومت این پوشش بسیار بیشتر از پوشش‌های عادی است، اما بعد از رسیدن زمان لازم برای تعویض پوشش، باید در سازه نیز تغییراتی ایجاد کنید که این امر هزینه بیشتری خواهد برد.

جمع بندی

بنابر قانون، تمامی‌ مهندسان و افرادی که وظیفه ساخت یک ساختمان اداری، صنعتی، تجاری و یا مسکونی را دارند، باید مسائل مربوط به ایمن بودن ساختمان را نیز به طور کامل رعایت کنند. یکی از این موارد ایمنی که دارای اهمیت بسیاری است، بحث ایجاد یک حفاظ مناسب در لبه ارتفاع‌ها و پرتگاه‌های ساختمان است.

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی هندریل‌ها و انواع آن‌ ها، شما را با این جزء بسیار مهم در اماکن بیشتر آشنا کنیم.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید