مقالات

گلخانه شیشه ای

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی‌های متفاوت در جهان، فعالیت و زندگی انسان‌ها سرعت بیشتری گرفته و امید به زندگی آن‌ها نیز بیشتر شده است. همین امر باعث افزایش فرزندآوری در بسیاری از نقاط جهان شده است و جمعیت زمین رو به افزایش است. اما با وجود کمبود خاک و آب و هوای مناسب برای کشاورزی، سیر کردن این جمعیت بسیار زیاد چگونه امکان پذیر است. پاسخ این سوال در گلخانه‌های شیشه ای است! گلخانه‌های شیشه ای یکی از بهترین راه‌ها برای پرورش گل و گیاهان و مواد غذایی است که می‌تواند در اندازه‌های مختلف ساخته، و از آن‌ها بهره برداری شود. اگر شما نیز قصد دارید تا در مورد سازه گلخانه شیشه ای و انواع آن‌ها بیشتر بدانید، با ما در این مقاله از دکوپارت۱ (مرکز فروش پارتیشن شیشه ای) همراه باشید تا به بررسی کامل این سازه‌های مهم و حیاتی در جهان بپردازیم.

گلخانه شیشه ای چیست

در حالت کلی، نوعی محوطه بسته بوده که سرتاسر آن توسط شیشه پوشیده شده است. با ورود نور خورشید از طریق شیشه به درون گلخانه، این گرمای تولید شده در آن‌ها غیر قابل خروج از شیشه بوده و بنابراین این گرما در فضای مورد نظر ما می‌ماند و باعث گرم کردن گلخانه می‌شود. گلخانه‌ها می‌توانند از گیاهان در برابر سرمای زمستان، گرمای تابستان و سایر عوامل خسارت‌زا محافظت کنند.

گلخانه‌ها این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید هر نوع بذری را، در هر زمان و هر شرایطی پرورش دهید و دیگر نگران شرایط جوی بیرون از گلخانه نباشید.

همچنین، ساختار گلخانه شیشه ای به صورتی است که به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید میزان نور ورودی و یا میزان رطوبت و دمای موجود در درون گلخانه را به طور کامل مطابق با میزان مورد نیاز خود قرار دهید.

مزایای گلخانه شیشه ای

گلخانه شیشه ای دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

  • قابلیت پرورش گیاهان و میوه‌ها در هر زمانی از سال
  • محافظت از گیاهان موجود در گلخانه
  • مقاومت بیشتر نسبت به گلخانه پلاستیکی
  • عملکرد بهتر در مقابله با ورود اشعه فرابنفش
  • قابلیت تنظیم میزان نور ورودی به گلخانه
  • قابلیت تنظیم بسیار دقیق گرمای درون گلخانه

معایب گلخانه شیشه ای

گلخانه‌های شیشه ای دارای معایبی نیز هستند که خب بسیاری از آن‌ها با کمک تکنولوژی‌های جدید قابل حل هستند:

  • وزن بیشتر شیشه نسبت به پلاستیک
  • گران تر بودن گلخانه شیشه ای نسبت به دیگر انواع گلخانه‌ها
  • نصب و راه اندازی دشوارتر نسبت به گلخانه‌های دیگر
مطالعه :  پارتیشن آشپزخانه

انواع گلخانه شیشه ای

گلخانه‌های شیشه ای به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

گلخانه تمام شیشه ای:

تمامی‌بخش‌های آن شیشه ای بوده و بیشترین میزان ورود نور به داخل آن را دارد.

گلخانه نیمه شیشه ای:

در این نوع گلخانه‌ها، شیشه بر روی دیواری از مصالح آجر، آهن و سیمان قرار می‌گیرد و برای کشت گیاهانی است که لزوما نیازی به بستر گلخانه ندارد.

مراحل طراحی گلخانه شیشه ای

اگر شما نیز نمی‌دانید که مراحل طراحی و ساخت گلخانه شیشه ای چگونه است، در این بخش به بررسی نحوه ساخت آن خواهیم پرداخت:

کمک گرفتن از افراد متخصص:

طراحی و ساخت سازه گلخانه شیشه ای اصلا کار ساده ای نیست! یک اشتباه ساده می‌تواند باعث شود تا تمام زحمات کاشت و داشت محصولات شما هدر رفته و در پایان سال هیچ محصولی برداشت نکنید. برای جلوگیری از این آسیب‌های زمانی و مالی زیاد، پیشنهاد ما کمک گرفتن و مشورت گرفتن از افراد متبحر در این زمینه است تا شما را در تمامی‌مراحل راهنمایی و هدایت کنند.

خرید زمین مناسب:

جنس خاک زمین خریداری شده شما و محل قراگیری آن زمین دارای اهمیت بسیاری است. حتی اگر قصد داشته باشید گل‌ها و گیاهان خود را در خاکی جدا از خاک گلخانه پرورش دهید، باز هم قرار است سال‌ها بر روی آن خاک راه بروید و بنابراین جنس آن زمین و مساحت آن دارای اهمیت حیاتی است.

انتخاب شیشه برای گلخانه شیشه ای:

یکی از اصلی ترین ویژگی‌ های گلخانه شیشه ای، نوع شیشه مناسب است. انتخاب شیشه برای گلخانه‌ها وظیفه ای دشوار و پیچیده است. پیشنهاد می‌شود در انتخاب مدل و قطر شیشه مورد نیاز خود حتما از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. مجموعه دکوپارت۱ نیز می‌تواند خدماتی را در این زمینه برای شما ارائه کند.

انتخاب ستون‌ها:

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، وزن شیشه از پلاستیک بیشتر است و بنابراین در صورت نصب نادرست شیشه‌ها این امکان وجود دارد که شیشه‌ها به روی گیاهان و یا سر شما و کارکنان بیافتد! در انتخاب ستون مورد نظر خود، پیشنهاد می‌شود از ستون‌هایی با قطر و مقاومت بیشتر استفاده کنید.

انتخاب درب‌ها:

درز درب‌ها یکی از اصلی ترین مکان‌هایی هستند که باعث هدر رفت انرژی در گلخانه‌ها می‌شود. با انتخاب درب مناسب می‌توانید از هزینه‌های بسیاری برای تامین انرژی جلوگیری کنید.

خرید تجهیزات گلخانه ای:

تنوع تجهیزات گلخانه ای بسیار زیاد بوده و برای انتخاب تجهیزات مناسب نیز باید حتما با کسانی که محصول شما را در گلخانه خود تولید می‌کنند مشورت کنید تا دچار ضرر‌های مالی نشوید.

جمع بندی

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین نیاز‌های بشریت، تامین مواد غذایی مورد نیازش است. گلخانه‌های شیشه ای با فراهم کردن مکانی امن و مناسب به ما این اجازه را می‌دهند تا هر نوعی گیاهی را در هرنوع مکانی پرورش دهیم.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید