مقالات

آشنایی با اتصالات نرده شیشه ای

آشنایی با اتصالات نرده شیشه ای

اگر قصد دارید در دکوراسیون داخلی یا بیرونی ملک خود از نرده شیشه ای استفاده کنید، شناخت اتصالات نرده شیشه ای اهمیت بسیاری دارد.امروزه در کنار استحکام و مقاومت ساختمان ها، زیبایی آن ها نیز بسیار مهم است و یکی از عوامل اصلی ارزش گذاری ساختمان ها به شمار می آید. برای زیبا سازی درون و بیرون خانه ها می توان کارهای بسیاری مانند استفاده از نرده شیشه ای انجام داد. نرده شیشه ای یکی از عناصر مدرن دکوراسیون بناها به شما می آید که زیبایی چشمگیری دارد و توجه هر شخصی را به خود جلب می کند.

با توجه به اثر گذاری بالای نرده های شیشه ای در زیبا سازی منازل، در این مقاله از وب سایت دکوپارت۱ تصمیم گرفتیم به موضوع قطعات، اتصالات و یراق آلات نرده شیشه ای بپردازیم.بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از نرده شیشه ای به معنای از دست دادن مقاومت نرده ها است و نرده های شیشه ای در برابر کوچکترین آسیبی از بین خواهند رفت. در صورتی که چنین نیست و جنس شیشه ها به گونه ای است که ایمنی آن ها بالا است و شما با خیال راحت می توانید از آن ها استفاده کنید.ایمنی و زیبایی نرده های شیشه ای علاوه بر جنس شیشه به کیفیت و جنس یراق نرده شیشه ای نیز بستگی دارد. در حقیقت چون شیشه ها شفافیت بالایی دارند، اتصالات نرده شیشه ای به سرعت توجه بازدیدکنندگان را جلب می کند (مانند پارتیشن شیشه ای). بنابراین نیاز است از اتصالات مناسب و با کیفیتی استفاده شود.

انواع یراق آلات نرده شیشه ای

اتصالات نرده شیشه ای در انواع مختلفی تولید می شوند. این که از چه نوع یراق آلات شیشه نرده استفاده کنیم، تا حد زیادی به نوع شیشه نرده و نحوه نصب آن بستگی دارد. معمولا تمامی شیشه های نرده ای به یکی از ۵ شیوه زیر به کار گرفته می شوند:

 • فیکس پوینت
 • اسپیگوت
 • اکسپوز (رو کار)
 • دفنی (توکار)
 • بدون فریم یا فریملس

با توجه به نوع و شیوه اجرای نرده مد نظرتان، اکسسوری نرده شیشه ای نیز مشخص می شود. به صورت کلی انواع اتصالات نرده شیشه ای را می توان به ۴ دسته تقسیم کرد:

 • نگهدارنده های نرده شیشه ای
 • اتصالات شیشه به شیشه
 • اتصالات هندریل (دسته های نرده شیشه ای)
 • اتصالات شیشه به دیوار

اتصالات نرده شیشه ای، نگهدارنده های نرده

این اتصالات به منظور ثابت نگهداشتن پنل ها به کار می روند و جز قطعات اصلی نرده های شیشه ای هستند. پایه های نگهدارنده در روش های مختلف و با متریال های متفاوتی از جمله آلومینیوم، استیل و آهن ساخته می شوند. برای انتخاب پایه نگهدارنده، ابتدا بایستی نوع شیشه نرده ای را مشخص کنید. پایه ها نیز بر همین اساس تقسیم بندی می شوند. اتصالات نگهدارنده فیکس پوینت، اتصالات نگهدارنده اسپیگوت و اتصالات نگهدارنده اکسپوز از جمله انواع نگهدارنده های نرده شیشه ای به شمار می روند.

پایه های اسپیگوت به صورت روکار اجرا می شوند و شیشه در داخل آن ها قرار می گیرد و در جای خود ثابت می شود. در بسیاری از موارد نیاز است برای قرار گیری شیشه در این پایه ها، شیشه ها را سوراخ کنید.

مطالعه :  نحوه ایجاد حریم خصوصی با پارتیشن شیشه ای

نگهدارنده های فیکس پوینت معمولا بر روی سطوح جانبی نصب می شوند. هر پنل شیشه ای به چهار فیکس پوینت که در خطوط موازی نصب شده اند، نیاز دارد.

پایه های اکسپوز نیز عمدتا به صورت توکار استفاده می شوند و بایستی در کف ساختمان مکان مناسبی برای آن ها درنظر بگیرید.

اتصالات شیشه به شیشه

برای اتصال دو پنل شیشه ای به صورت ۹۰ درجه یا ۱۸۰ درجه، به استفاده از این اتصالات نیاز دارید. اتصالات شیشه به شیشه در گوشه ها کاربرد دارند و در جنس ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند.

هندریل ها

استفاده از هندریل ها بر روی نرده های شیشه ای مفید است. چرا که اکثرا افراد مسن و کودکان از نرده ها برای جابجایی خود کمک می گیرند و بهتر است از آن ها استفاده شود. هر چند که در برخی از مواقع به خصوص شیشه های نرده ای بدون فریم از هندریل استفاده نمی شود. هندریل ها تنوع بسیار بالایی دارند و در انواع مختلفی ساخته می شوند. برخی از مطرح ترین هندریل های نرده های شیشه ای عبارت اند از :

 • هندریل لوله ای : این نوع هندریل ها به صورت لوله کامل تولید می شوند و جنس آن ها از استیل یا آلومینیوم است. قطر لوله ها متفاوت است و دست شما در انتخاب آن ها باز است.
 • هندریل های پروفیلی : این هندریل ها به شکل مستطیل هستند و در بالای نرده نصب می شوند. جنس آن ها از آلومینیوم است.
 • هندریل های چوبی : برای دسته های نرده شیشه ای خود می توانید از هندریل چوبی نیز استفاده کنید. استفاده از این نوع هندریل ها زیبایی محیط را افزایش میدهد.

برای اتصال هندریل ها به پنل های شیشه ای نیاز به استفاده از اتصالات نرده شیشه ای دیگری نیز دارید. یراق هندریل شیشه ای شامل انواع دستک ها و بست های کانکتوری می شود. بست کانکتور L استیل، بست کانکتور النگویی، بست کانکتور ۹۰ درجه و بست کانکتور خرطومی از جلمه انواع بست هایی است که برای اتصال هندریل به پنل شیشه ای به آن ها نیاز دارید.

اتصالات شیشه به دیوار

نوع دیگری از یراق آلات نرده شیشه ای، اتصالاتی هستند که برای نصب شیشه به دیوار به کار می روند. 

قیمت یراق آلات نرده شیشه ای

قیمت اتصالات نرده شیشه ای به عوامل بسیاری بستگی دارد. جنس اتصالات، کیفیت آن ها و متراژ نرده از جمله مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده برای هزینه یراق شیشه نرده شما است. برای اطلاع از قیمت اتصالات نرده شیشه ای مورد نیازتان می توانید از مشاوران مجموعه دکوپارت۱ کمک بگیرید.

جمع بندی

اتصالات نرده شیشه ای تجهیزات اصلی نصب نرده شیشه ای هستند. این اتصالات انواع مختلفی دارند و با آلیاژهای متنوعی ساخته می شوند. برای نگه داشتن پنل های شیشه ای، برای نصب دسته بر روی نرده ها، برای چرخش پنل ها در گوشه ها و … نیاز به استفاده از اتصالات نرده ی شیشه ای است. با توجه به حساسیت و اهمیتی بالایی که این نوع اتصالات دارند، پیشنهاد می کنیم از اجناس درجه یک و با کیفیت استفاده کنید.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید