مقالات

معروف ترین ساختمان های شیشه ای جهان

معروف ترین ساختمان های شیشه ای جهان

معماری شیشه ‌ای در دنیای مدرن، یکی از جذاب ترین جنبه ‌های طراحی ساختمان است که از قرن بیستم به بعد به تدریج برجسته شد. ساختمان‌ های شیشه ‌ای از طریق ترکیب هویت معماری، هنر و فناوری ساخته می‌شوند و نمایانگر دقت و خلاقیت انسانی هستند. این ساختمان ‌ها شاهدان تاریخ و تکنولوژی پیشرفته در عرصه معماری هستند.

در این مقاله از دکو پارت۱ (مرکز فروش پارتیشن شیشیه ای) به بررسی برخی از ساختمان ‌های شیشه ‌ای معروف در جهان می‌پردازیم. با بررسی این ساختمان ‌ها امیدواریم که نگاهی نزدیک تر به زیبایی، تکنیک‌ ها و نوآوری‌ های مرتبط با این سازه‌ها داشته باشیم و بتوانیم ارزش تاریخی و فرهنگی آن‌ها را به خوبی درک کنیم.

ساختمان‌ های مشهور شیشه‌ ای در جهان

در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین ساختمان های شیشه ای در جهان می پردازیم :

بنیاد لویی ویتون، نیویورک

 بنیاد لویی ویتون، یکی از نمادها و ساختمان ‌های شیشه ‌ای معروف در آمریکا است. این سازه توسط فرانک لوید رایت طراحی و در سال ۱۹۵۹ افتتاح شد. طراحی شیشه‌ای منحصر به فرد و منحنی آن با زیبایی و استحکام هنوز هم برجاست.

بنیاد لویی ویتون، نیویورک

 

ساختمان جان هانکاک، شیکاگو

 این ساختمان زیبا در شیکاگو ایلینوی قرار دارد و توسط بروس گراهام طراحی شده است. ساختمان جان هانکاک از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۸ بلندترین ساختمان شیشه‌ ای جهان بوده و هنوز هم به عنوان نماد معماری شیکاگو شناخته می‌شود.

ساختمان جان هانکاک، شیکاگو

 

هرم لوور- پاریس، فرانسه

هرم لوور یکی از ساختمان ‌‌های مشهور شیشه ‌ای در اروپا است. این هرم، ورودی اصلی موزه لوور است و توسط معمار معروف آمریکایی I. M. Pei در سال ۱۹۸۹ طراحی و افتتاح شد. این هرم از شیشه و فلز ساخته شده و با طراحی منحصر به فرد خود، تبدیل به یکی از نمادهای شهر پاریس شده است.

هرم لوور- پاریس، فرانسه

 

شهر هنر و علوم- والنسیا، اسپانیا

 شهر هنر و علوم یک مجموعه فرهنگی و سرگرمی با معماری فوق العاده است که دارای چندین ساختار شیشه‌ای چشمگیر است. این مجموعه برای ارتباط بین علم، هنر و تکنولوژی طراحی شده است. طراحی شیشه  ‌ای این سازه اجازه می‌دهد تا نور طبیعی به فضا های داخلی برسد و جذابیت بصری این سازه را دو چندان‌ کند.

شهر هنر و علوم- والنسیا، اسپانیا

 

کاخ کریستال- مادرید، اسپانیا

این کاخ یکی از ساختمان‌ های شیشه‌ای تاریخی و معروف در اسپانیا است و یکی از نمادهای مهم مادرید به حساب می‌آید. کاخ کریستال در دهه ۱۸۸۰ میلادی ساخته شده و طراحی آن توسط معمار سرشناس سپتیمیو سلینز صورت گرفته است. این ساختمان به دلیل استفاده بی نظیر از شیشه و طراحی خیره کننده‌اش، یکی از مقاصد دیدنی و توریستی مهم مادرید است.

مطالعه :  گلخانه شیشه ای

کاخ کریستال- مادرید، اسپانیا

 

کریستال پالاس یا قصر بلورین- لندن

این ساختمان مشهور برای برگزاری نمایشگاه بین المللی لندن در سال ۱۸۵۱ ساخته شد و یکی از برجسته ترین سازه‌های معماری لندن است. این سازه ساخته شده از فولاد و شیشه، در اثر آتش سوزی تخریب شد و بعدها با ساختمانی دیگر با همین نام و با استفاده از طرح ‌های مشابه مجددا ساخته شد.

کریستال پالاس یا قصر بلورین- لندن

 

شارد- لندن، بریتانیا

شارد، از دیگر ساختمان ‌های مشهور شیشه ‌ای جهان است. این آسمان خراش شیشه ‌ای مرتفع در لندن واقع شده است. طراحی خلاقانه و استفاده از شیشه در این سازه آن را تبدیل به نمادی از معماری مدرن کرده است. این آسمان خراش بلندترین ساختمان در بریتانیا است و مناظر خیره کننده‌ای از شهر ارائه می‌دهد. نمای شیشه ‌ای ساختمان، منعکس کننده‌ی تصویری از آسمان است که بر جذابیت این سازه می‌افزاید.

شارد- لندن، بریتانیا

 

تبر سنت مری ۳۰

تبر سنت ۳۰ یک آسمان خراش  است که توسط نورمن فاستر طراحی شده است. این آسمان خراش به دلیل شکل منحصر به فرد، نمای شیشه‌ای و طراحی خلاقانه به یکی از برترین سازه‌ های شیشه ‌ای دنیا تبدیل شده است. فضای داخلی این سازه دارای یک دهلیز مارپیچی سر به فلک کشیده است که تمام ارتفاع ساختمان را در بر می‌گیرد. همینطور طبقات بالای ساختمان، دارای یک فضای شیشه‌ای است که به باغ آسمان معروف است.

تبر سنت مری 30

 

مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

این مرکز که به عنوان تئاتر بزرگ ملی نیز شناخته می‌شود، در سال ۲۰۰۷ و توسط معمار فرانسوی پل اندرو طراحی و ساخته شده است. این ساختمان از تیتانیوم و شیشه ساخته شده و مردم محلی به خاطر شکل آن، به آن تخم مرغ غول پیکر می‌گویند. از این سازه می‌توان به عنوان یکی از زیباترین ساختمان ‌های شیشه ‌ای جهان نام برد.

مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

 

سیج

این ساختمان توسط نورمن فاستر طراحی و در سال ۲۰۰۴ تکمیل شد. سیج از دیگر سازه‌های شیشه‌ای زیبا و یکی از معروف ترین ساختمان‌ها در شمال انگلستان است. شیشه‌های منحنی و فولاد اجزای اصلی sage هستند.  سیج یک سالن کنسرت و مرکز موسیقی با سه فضای اجرا دارد. استفاده از شیشه در ساختمان اجازه می‌دهد تا نور طبیعی وارد فضای داخلی شود و تجربه‌ای منحصر به فرد را برای اجراکنندگان و مخاطبان ایجاد کند.

سیج

 

ساختمان باغ گیاه شناسی کورتیبیا

این سازه که یکی از مشهورترین ساختمان ‌های شیشه ‌ای جهان است، در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد و  همانطور که از نامش پیداست، در فضای سبز باغ‌های گیاه شناسی کورتیبیا واقع شده است. ساختار شیشه‌ای و مسحور کننده این ساختمان، یک جاذبه توریستی بسیار محبوب است.

ساختمان باغ گیاه شناسی کورتیبیا

جمع بندی

در این مقاله از دکوپارت۱ (مرکز خرید پارتیشن شیشه ای فریم لس در ایران) به معرفی معروف ترین سازه و ساختمان ‌های شیشه ‌ای جهان پرداختیم. در این ساختمان‌ ها از شیشه به عنوان عنصر اصلی استفاده شده و سازه ‌های چشمگیر و خارق العاده ‌ای خلق شده است.  این سازه‌ های شیشه ‌ای به دلیل طراحی هنری، شفافیت و ظاهر زیبا و منحصر به فرد خود، جزو جاذبه ‌های گردشگری و هنری در جهان محسوب می‌شوند.

5/5 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید